Předměty v ZS 2010

26.07.2010

Vážení studenti,

v následujícím textu naleznete seznam předmětů, které budou v rámci projektu KURS vyučovány v ZS 2010.

Nové a inovované předměty v zimním semestru akademického roku 2010/2011

MRS/DEV1 Development Issues 1
Vyučující: Améziane Ferguene

Předmět bude přednášen formou odpolední a podvečerní blokové výuky v rámci jednoho týdne (v listopadu, termín bude včas upřesněn). Budou prezentována čtyři témata, jejich seznam je uveden níže. Témata jsou zaměřena zejména na ekonomické a politické souvislosti rozvoje. Přednášející - Améziane FERGUENE - působí na Université Pierre Mendès France (Grenoble 2, www.upmf-grenoble.fr). S touto univerzitou uzavřela naše katedra nově ERASMUS, studenti budou mít možnost vyjet do Grenoblu od příštího roku. Přednášky budou v anglickém jazyce, postačující je průměrná znalost angličtiny. Předmět organizačně zajišťuje Simona Šafaříková.

Seznam témat:
1) State, Economic Policy and Development;
2) The International Economic Opening and Its Effets on Growth and Development;
3) Regional Economic Cooperation and Development in Less Developped Cournties;
4) South-Eastern Asia cournties and Southern Afica Ones : the concept of Economic Emergence.

MRS/DEV3 Development Issues 3
Vyučující: on-line kurz

Předmět navazuje na internetovou výuku organizovanou University of Amsterdam, která proběhla již v minulém roce. Předmět bude mít podobu internetových videoprezentací jednotlivých zahraničních lektorů. Téma předmětu je Aiding Development: Alleviating Poverty or Fostering Growth, sestává se ze tří hlavních bloků (Motivation and Aid Architecture, The Driving Forces a Development Strategies) v rámci kterých bude realizováno 13 samostatných přednášek. Témata jednotlivých přednášek naleznete na samostatném informačním letáku v sekci aktuality. Termíny videoprezentací budou upřesněny, bude se jednat o odpolední a podvečerní hodiny. Přednášky budou v anglickém jazyce. Předmět organizačně zajišťuje Petr Pavlík.

Na předmět je třeba přihlásit se ve STAGu do 19. 8. 2010. Pozdější přihlášení nebudou brána v úvahu!!!

MRS/IRC International Relations: Current Issues

Lecturer: Lenka Dušková

Grounded in the current theoretical debates, the critical analysis of the issues shall help the students to deepen their understanding of broader context of the international politics and the interconnection of the international issues with the specific situation in the developing regions. The lessons will be given in English.

MRS/GISR Geografické informační systémy v rozvoji
Vyučující: Jana Svobodová

Předmět si klade za cíl seznámit studenty s geografickými informačními systémy a jejich využití v socioekonomickém a rozvojovém výzkumu. Předmět je vhodný pro úplné začátečníky v oblasti GIS. Vedle představení základních konceptů GIS bude velký důraz kladen na praktickou využitelnost GIS při zpracování a prezentaci dat a to i s ohledem na vlastní bakalářské nebo diplomové práce. Předmět tedy silně doporučujeme studentům 2 a 3 ročníku bakalářského studia, popř. studentům magisterského studia, kteří zapracovávají nebo budou zpracovávat svou kvalifikační práci. Předmět bude vyučován v českém jazyce.